Bizi takip edin
|
EN

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Havacılık ve Uzay Mühendisliği

HAVACILIK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

 

Havacılık ve Uzay Mühendisliği; insanlı ve insansız  hava  ve uzay taşıtlarına yönelik tasarım, üretim, test, araştırma ve geliştirme,  bakım ve onarım çalışmalarını bünyesinde barındıran bir  mühendislik dalıdır. Dünyamızı çevreleyen atmosfer ve uzaydan elde edilecek sivil veya askeri her türlü ekonomik, bilimsel ve teknolojik ürün ile hizmet bu mühendislik alanını ilgilendirmektedir. Hava ve uzay taşıtları; aerodinamik, tahrik, aviyonik, malzeme bilimi, yapısal analiz ve üretim gibi  çok çeşitli teknolojilerin ve mühendislik alanlarının katkılarıyla üretilebilmektedirler. Bu teknolojilerin ve mühendislik alanlarının kesişimini Havacılık ve Uzay Mühendisliği oluşturmaktadır.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü öğrencilerimiz, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin işbirliğine açık disiplinlerarası eğitim-öğretim yaklaşımı ile, ulaşım, keşif, haberleşme ve ulusal/küresel savunma alanlarında kullanılacak güvenli, teknik ve ekonomik açıdan uygulanabilir, çevreye duyarlı hava ve uzay araçları ile teknolojilerini oluşturmak ve geliştirmek üzere yetiştirilmektedirler.

Havacılık ve uzay sektörü, giderek artan bir oranda dünyada ve ülkemizde yerini almakta ve çalışanlarına çok cazip iş imkanları sunmaktadır. Tasarım ve üretim, bakım ve onarım, hava taşıt işletmeciliği gibi alanlar, yüksek teknolojik alan olarak sınıflandırılan havacılık ve uzay sektörü içerisindeki, başlıca çalışma alanlarıdır. Kapsamlı alınan eğitim ve öğretimin bir getirisi olarak,  pek çok yetkinliğe sahip olan  havacılık ve uzay mühendisleri, başta otomotiv ve enerji olmak üzere,  başka sektörlerde de rahatlıkla iş bulabilmektedirler.  

SOSYAL MEDYA