Bizi takip edin
|
EN

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Havacılık ve Uzay Mühendisliği

Laboratuvarlar

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünün laboratuvar imkanları kapsamında 1 adet sesaltı rüzgâr tüneli,1 adet eğitim maksatlı gaz-türbinli mikro-jet motoru ve 15 adet yüksekperformanslı bilgisayara ve ilgili yazılımlara sahip  simülasyon bilgisayarları bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğitim ve Araştırma Alanları

Rüzgâr Tüneli: Mühendislik ve teknik eğitim yanında araştırma ve ders odaklı çalışmalar için tasarlanmış manuel ve bilgisayar kontrollü bütünsel bir sesaltı rüzgâr tüneli. Eğitim maksatlı rüzgâr tüneli sesaltı akış rejimleri dâhilindeki temel akışlar için örnek teçhizat niteliğindedir.

Öğrenciler sesaltı aerodinamiğinin temellerini öğrenebilecek, kanat profili, uçak ve araba gibi şekillerin aerodinamik verimliliğini ve temel aerodinamik ilkeleri benimseyebileceklerdir.

Deneysel ve araştırma fırsatları bilimsel, mühendislik ve aerodinamik incelemeleri kapsamaktadır. İçerdiği pitot-statik tüp, duman üreteci, çok-tüplü manometre, temel kaldırma ve sürükleme kuvveti ölçme gibi teçhizat sayesinde aerodinamik ve lisans seviyesi seviyede makine mühendisliği/inşaat mühendisliği disiplinlerinde deneyler yapılabilir. Aerodinamik ve akışkanlar mekaniği derslerinde takip edilen kitap dâhilindeki deneyler icra edilebilir ve gerçek zamanlı olarak ölçümler yapılabilir.

Gaz-türbinli mikro-jet motoru: Mühendislik ve teknik eğitim yanında araştırma ve ders odaklı çalışmalar için tasarlanmış bütünsel bir gaz türbinli güç üreteci. Çekirdek gaz-türbinli motor tüm gaz türbinli motorların temel özelliklerini gösteren, Brayton ve diğer gaz-türbin çevrimleri için örnek teçhizat niteliğindedir.

Öğrenciler jet motoru ve itkisinin temellerini öğrenebilecek, termodinamik ilkelleri ve Brayton çevriminin verimliliğini benimseyebileceklerdir.

Çeşitli sayıdaki duyargaları sayesinde standart kurs niteliğindeki hava aracı itki sistemleri, mühendislik termodinamiği ve akışkanlar mekaniği ile ilgili takip edilen kitap dâhilindeki deneyler icra edilebilir ve gerçek zamanlı olarak ölçümler yapılabilir.

Simülasyon Lab: Simülasyon laboratuvarı Matlab ana programını ve uçak ve uydu tasarım ve kontrol gayeli iki alt yazılımı içermektedir; 1)Princeton Uçak Alt Yazılımı, 2) Princeton Uzay Aracı Kontrol alt yazılımı.

Söz konusu alt yazılımlar sayesinde öğrenciler takip eden hedefleri gerçekleştirebilecektir; farklı parçalardan oluşturulabilen uçağın tasarım ve entegrasyonu, sesaltı ve sesüstü uçuş şartlarında dinamik modelleme ve kontrol. Grafik arayüzü sayesinde öğrenciler uçağa ait farklı aerodinamik katsayıları ve etkilerini görselleştirebilirler. Uzay aracı yazılımı sayesinde uzay aracı görevlerinin tasarım ve analizini gerçekleştirebilirler. Ayrıca kutu uydu ve benzeri uzay araçlarının yörünge analizlerini gerçekleştirebilirler, temel güç modellemesini ve iletişim mimarisini deneyebilirler. 

Bahse konu yazılımlar hava ve uzay aracı tasarımı, aerodinamik, kontrol, itki sistemleri ve iletişim içerikli dersler dâhilinde benzetim bazlı deneylerde kullanılabilir. Öğrenciler bitirme projeleri kapsamında kendi düşüncelerini sanal ortamda tasarlayıp, deneyerek analiz edebilirler.

        

 

 

 

 

SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.